Ztracen v Koreji

Ztracen v Koreji
Deníček jednoho exchange studenta z FELu

25 února, 2009

Synku,synku,co nějaké další info??Babičky vyžadují každodenní informace,jinak jsou nervozní!! :-))

První korejské jídlo

24 února, 2009

První setkání s typicky korejským jídlem mě čekalo v Soulu. Dost jsem se bál zajít sám do restaurace; neuměl jsem ani slovo, netušil jsem nic o kultuře stolování, prostě ztracen. Cestou na Seoul Tower jsem potkal stánek s jídlem s sebou. Měli tam obrázky a fajn ceny, tak jsem se rozhodl koupit si večeři tam a poprat se s ní sám v soukromí hostelového pokoje. Vybral jsem si to nejdražší za 5000 wonů (asi 75,- Kč) a po pár minutách už jsem si odnášel igelitku do metra. Strašně to vonělo, nemoh jsem se dočkat.

Stanice Hyehwa, konečně „doma“! Začal jsem vybalovat igelitku. Ha, plastová lžíce, hůlky. Zatím si obojí schovám a použiju svou hliníkovou lžíci; měl jsem příliš velký hlad na to začít se seznamovat s hůlkama. Takže polívka – prakticky voda s pórkem. Ale fakt dobrý. Teď ta velká krabice, tam toho je! Spousta malých pestrých hromádek. Aha, rejže, to je jistota. A nějaký maso, super. Něco je fritovaný, něco vařený, ale všechno tak dobrý. Kousek omelety, krabí tyčka, nějaký řasy, cojávimcojetohle. Kimči – korejská specialita, kořeněné naložené čínské zelí; fuj to pálí. Zajíst ananasem. No všechno jsem to vyzkoumal a prakticky všechno bylo stravitelný a hlavně dobrý.

První korejské jídlo

Tak bezva, odteď se nebudu bát.

Výlet do Imjingangu (DMZ)

24 února, 2009

Dneska se mi nechtělo zrovna vstávat a courání po Soulu jsem měl docela dost, tak jsem se rozhodl vyrazit si někam vlakem. Resp. nejdřív zjistit orientační ceny vlaků a pak případně vyrazit.

Metrem jsem dojel na mně už známou stanici Seoul Station, kde je hlavní nádraží, mimochodem moc pěkné. Nákup jízdenek se provádí zejména samoobslužnými automaty, kde se dá platit kartou (no ale asi ne tou mojí) i v hotovosti. Stejně dobře se dají jízdenky objednat přes internet (tam už mi karta fungovala). Tak jsem jako správný vidlák rozložil velikou mapu Koreje a zkoumal, kam se vydat. Ne úplně náhodou jsem zvolil směr na sever, zajímalo mě, jak nejblíž KLDR se dá dojet. V mapě trať končila ve městě Munsan, tak jsem ho naklikal v automatu a hle, cena 1400 wonů (20,- Kč). Tak proč ne, říkám si. Koukám na tabuli odjezdů a vlak s mým číslem tam má destinaci Imjingang. Tak zkuším na automat Imjingang a hle, je to ještě dál než Munsan a cena stejná. Jezdí to každou hodinu tam i zpátky. Rozhodnuto – dojdu se podívat na Seoul Tower a pak hurá na vlak.

Od nádraží je to na kopec uprostřed města kousíček, ale je to pěknej krpál teda. Pro línější turisty jezdí nahoru lanovka. Nahoře stojí Seoul Tower, vysílač s rozhlednou v jednom. Ale je odtud tak super výhled, že se bez výstupu na věž obejdu. Okolo je plot, kam zamilované páry věší zámky na znamení jejich vztahu. Výhled fakt nemá chybu!

OK, stačilo, honem z kopce na vlak. Stíhám ho jen tak tak a vydávám se na cca 80minutovou jízdu příměstskou soupravou plnou lidí. Jízdenky u vlaků této kategorie (Commuter train) se kontrolují na nádražích při vstupu/opuštění placeného prostoru.

Jsme čím dál tím více severněji, míjíme velkou továrnu LG. Lidí ve vlaku postupně ubývá. Munsan; přemýšlím, jestli nevystoupit, protože Munsan je podle cedulí na silnici určitě na správné cestě směrem k DMZ, o Imjingangu nic nevím. Zůstavám ve vlaku spolu s pár lidmi a za chvíli je tu konečná, Imjingang.

Jsem tu správně! Tohle je ta trať do KLDR! Na nádraží je kilometrovník udávající počet km do Soulu a do Pchjonjangu. Hned za nádražím je trať oplocená a to až k mostu přes řeku, kde začíná střežená hranice DMZ. Imjingang je poslední místo, kde se lze svobodně pohybovat. Samozřejmě koukám na jízdní řád a vidím vlak, který sem přijede a pokračuje dál! Dorasan! Jezdí jenom jednou denně přes řeku do DMZ, do opravdu úplně poslední stanice na této trati. Ale jak hlásá nápis na ní, není to poslední stanice od jihu, ale první stanice na sever. Aneb se tu dost doufá v znovusjednocení obou Korejí. Pro odjezd do Dorasanu musíte projít bezpečnostní a pasovou kontrolou; navíc se odtud prakticky nikam nedá svobodně dostat.

Ten vlak a i všechny organizované akce odjíždějí ráno/dopoledne, takže dneska už se nikam nedostanu. Ale aspoň to okouknu tady, určitě to bude taky zajímavý.

Je tu několik památníků, most naděje a vyhlídková terasa, odkud máte pěkný pohled na řeku. Ke té se ale nedostanete, protože už je za hranicí DMZ. Takže vidíte ostnaté dráty a strážní budky, střežený železniční most a kousek od něj zbytky druhého mostu. Dá se dojít až na most naděje, který končí bránou s ostnatým drátem a polepenou spoustou vzkazů rozdělených rodin a lidí přejících si mír mezi oběma zeměmi. Dá se ještě projít okolo parčíkem míru, hodně impozantní místo to je.

Před pátou si kupuju jízdenku zpátky do Soulu, stojí opět 1400 wonů. Stejná souprava, stejná cesta. Večer si ještě zaskočím pro jídlo a hurá domů.

Pár fotek je v galerii Imjingang DMZ Trip.

23 února, 2009

Proč by nefungoval? Je to přece civilizovaná země, ne? :-)) Už jedeš za Duem do Inčonu?

22 února, 2009

Tak všechny zdravím ze Soulu! Úspěšně jsem připlul do Sokčo, přijel do Soulu a s menší pomocí se zorientoval v metru a teď jsem v hostelu. Mobil mi tady nechápu proč funguje.

22 února, 2009

Gratuluju k zvladnuti cesty a tesim se na nejaky poradny povypraveni. A ne vsechny kocky jsou fiktivni;-) Maca

21 února, 2009

Tak šťastnou plavbu a žádné setkání s ruskou ponorkou….!! :-))

21 února, 2009

Ve vlaku ses na postel nevešel?A tam ti deka přimrzala k oknu?Ty brdo, jaks to ten týden vydržel? :-))

21 února, 2009

Pani a sprcha a netureckej zachod a vejdu se na postel a neprimrza mi deka k oknu! Queen Elisabeth hadr. No uz to vypada, ze plujeme smer Sokco, tak zatim!

21 února, 2009

Pustili me z Ruska!Uz jsem na trajektu,je to parada,spime v takovych kojich po 5 na zemi (economy class se slevou na ISICa:),nikomu nerozumim a vsichni se smejou.Je tady I knihovna.Tak to okouknu a pak asi usnu.Diky moc za vsechny vzkazy.V Koreji neni GSM

21 února, 2009

Kluci tak uz tech vzkazu od fiktivnich kocek bylo myslim dost;) Noc byla zcela v bezdomoveckem koloritu,ale ziju ani me neokradli.Ted uz cekam na odbaveni lodi.

21 února, 2009

Vymyslim jak zvysime index drsnosti na Sumave ale na tebe nemame!Dobrodruzstvi a tobe zdar a mej se dobre!Jana

20 února, 2009

Zdraví do Korei Eliška: fesgghgghdččšššě eeeeeeeeeeeeeliška

20 února, 2009

Ahoj Honzo! Jak se vede?:) Už chodíme otravovat Otu:-)) tak se mej Katka a Klarka

20 února, 2009

Kdo mi to vykladal,ze tady bude infocentrum na kazdym rohu?;) Pro turisty je tady neuveritelny absolutni prd vcetne ubytovani.Jedu vlakem tam a zpatky.Lod zitra

20 února, 2009

Ahojky! Už seš na lodi? Co mořská nemoc? Babičky tě pozdravují a stále na tebe vzpomínají!!

20 února, 2009

Vsechny zdravim z Vladivostoku, po 9288km jsem na konci Transsibirske magistraly a sehnal jsem I listky do Sokco! Dong Chun Ferry existuje a more nezamrzlo 🙂

19 února, 2009

Ahoj Dzavy! sleduji Tvoji cestu a docela se zatim rezu smichy :)! drz se! Zdenek F.

19 února, 2009

1 USD = 1465,13 KRW, 1 EUR = 45,61 RUB. Stačí nebo ještě nějaký jiný kurz? :-))

19 února, 2009

Babička z PZ ti vzkazuje: SPB celý den! Prý už víš….. :-))

« Previous Entries