Ztracen v Koreji

Ztracen v Koreji
Deníček jednoho exchange studenta z FELu

Co dělat v Indii při ztrátě pasu

17 listopadu, 2009

Stručný návod, určitě se může hodit. Týká se konkrétně Delhi, řešení situace někde jinde bude stejné a na ambasádu v Delhi, případně konzuláty v Kalkatě a Bombaji, budete určitě tak jako tak muset.

Situaci hodně zjednoduší kopie ztraceného pasu a zejména indického víza spolu se vstupním razítkem.

Ze všeho nejdříve potřebujete policejní protokol. Hodně důležité – je potřeba navštívit policejní stanici v okrsku, kde se událost (tj. ztráta pasu) stala. Vzhledem k tomu, že indická policie stejně nic nevyřeší, ve vlastním zájmu udejte místo události spadající pod vámi navštívenou policejní stanici. Pokud netrváte na zaprotokolování krádeže, ztrátu by s vámi měli sepsat relativně rychle (tj. pár hodin). Všechny snahy dolovat z vás nesouvisející informace odmítejte a stále trvejte na vydání protokolu. Protokol si odneste (minimálně) ve dvou kopiích!

S protokolem zamiřte na českou ambasádu v Delhi. Adresu si najděte předem, leží v konzulární čtvrti přes ulici od železničního muzea (stejnojmenná zastávka autobusu, kam vás bez problémů nasměruje většina hostelů nebo autobusových průvodčích). Na ambasádě vám vydají náhradní cestovní doklad (tady se bude hodit ta kopie starého pasu a ani s ní to nemusí být na počkání) a taky napíšou papír pro indické úřady, že starý pas opravdu nemáte a máte jeho náhradu. Tento dopis musíte mít, i když máte z domova druhý (náhradní) pas! Na ambasádě požádejte o kopie od všeho.

S policejním protokolem, dopisem, novým dokladem a jednou pasovou fotkou se vydejte do Foreigner Regional Registration Office (FRRO), která leží kousek od hotelu Hyatt. Je tam neskutečná fronta a neskutečný chaos, rozhodně neočekávejte individuální přístup. Budete-li mít štěstí, podklady si od vás vezmou a sepíší s vámi jakousi žádost. Dalším krokem je potvrzení vašeho příjezdu do země což bude trvat přímo úměrně tomu, jaký je ten hraniční přechod díra. Tento proces by mohla urychlit kopie vašeho víza a vstupního razítka. Pravděpodobně vás ale pošlou pryč, ať se zastavíte za pár dní. V tom případě si vyžádejte nějaké potvrzení!

Problém totiž je, že vás bez víza nikde neubytují! Budete-li mít jeho kopii, policejní protokol a potvrzení z FRRO, ubytovat by vás asi mohli.

Posledním krokem je razítko do náhradního cestovního dokladu, na kterém stojí, kdy jste do Indie vstoupili a do kdy tam můžete zůstat. V případě, že nehodláte co nejdříve odcestovat, budete muset požádat (opět na FRRO) o nové vízum.

Leave a Reply

Name

Mail (never published)

Website