Ztracen v Koreji

Ztracen v Koreji
Deníček jednoho exchange studenta z FELu

Jak vylepšit kompakt Canon

14 května, 2009

Už něco přes měsíc jsem spokojeným majitelem kompaktu Canon A590IS, který mi poradil koupit Skot a rozhodně toho za tu cenu nelituju. Seznam všech fíčur a parametrů najdete třeba tady.

Super je výdrž baterek. Stará Minolta DImage S414 žrala tužkový po čtyřech a většinou jsem jich s sebou nosil 3 sady. Pro Canon tak teď mám sad 5 (jednu dvojici jsem někde vytratil) a stejně tam jedna sada vydrží dýl než v Minoltě. Taky je to menší, hezčí, má to větší displej, nezapne se to samo v brašně a naopak připravený k focení to je sekundu po zapnutí. Manuální mód se tak bezva ovládá, že už nebudete chtít fotit jinak.

Nedávno jsem na internetu našel projekt CHDK, který z tohoto (a mnoha dalších od Canonu) kompaktu zadarmo udělá drobnou softwarovou úpravou o třídu lepší zařízení.

Stačí z webu http://mighty-hoernsche.de/ stáhnout build pro váš model a verzi firmware a rozbalit ji do kořene paměťové karty. Pak zapnout foťák v módu Play a v menu by měla přibýt položka Firm Update… Podotýkám, že se nejedná o upgrade firmware; pouze se aplikace z karty spustí. Tuhle proceduru je tím pádem potřeba dělat při každém zapnutí; dá se to ale vyřešit nastavením „automatického bootování“ (bohužel aktuálně funguje pouze na kartách s FAT16). Po spuštění aplikace se na tlačítko Direct print namapuje ALT mód – aneb při jeho zmáčknutí se dole na displeji ukáže <ALT>. Opětovným zmáčknutím Direct print se zase deaktivuje. V ALT módu se tlačítkem Menu dostanete ke spoustě nových věcí a můžete:

– ukládat fotky do RAWu
– dělat sekvence pro HDR (nastavitelný krok expozice, clony nebo ISa)
– používat analogový zoom u videa
– sledovat live RGB histogram a zebru (zvýraznění přeexponovaných míst)
– psát skripty
– zobrazovat různé ukazatele na displeji
– ovládat foťák z PC
– hrát hry a spoustu dalšího

Hodně funkcí má vlastní klávesové zkratky a když se s tím naučíte, je to fakt bezva věc.

Leave a Reply

Name

Mail (never published)

Website